Rekonstrukce Klubu Nětčice…?

Rekonstrukce Klubu Nětčice…?
Rekonstrukce klubu v Nětčicích se řeší od chvíle, kdy ji město Kyjov získalo do svého vlastnictví. Obec velikosti Kyjova malou hudební a divadelní scénu potřebuje a prostor v Nětčicích tuto funkci plní s přestávkami již šedesát let.
0:00
/2:06

V roce 2022 se vedení města rozhodlo vzít rekonstrukci klubu vážně. Závazek rekonstrukce najdeme též ve volebním programu vládnoucí Sedmadvacítky pro volby 2022: “Zrekonstruujeme Klub Nětčice včetně zahrádky.”   

Ovšem naděje, že milovníci kultury konečně získají důstojný prostor, se bohužel opět pomalu rozplývá. 

Přinášíme stručné shrnutí důležitých bodů vývoje naší nešťastné Jančovky:    

  • Před rokem 2021 probíhají schůzky se spolky, které mají zájem prostor klubu využívat. Architekt Králíček vytváří projekt multifunkčního komunitního centra. V době vzniku projektu existuje možnost žádat o dotaci na komunitní centra. Město nakonec o tuto dotací žádá pro knihovnu a projekt rekonstrukce Jančovky je proto odložen. 
  • 2021 – město zvažuje, zda zadat zpracování projektu stavebnímu projektantovi. Plánuje vybudovat multifunkční prostor – místo pro koncerty, divadlo, cvičení jógy, pro děti s maminkami, důchodce i konference a další aktivity.

Jazzklub, který má klub v nájmu, organizuje schůzky s promotéry, spolky, veřejností, vytváří SWAT analýzy. Zájem města je ale velmi vlažný. 

  • 2022 – Martina a Matěj Černí přesvědčují starostu o potřebě rekonstrukce a konkrétnějšímu zacílení využití objektu pro malou klubovou scénu primárně určenou pro divadlo a hudbu. 

Probíhá schůzka se starostou a místostarostou. Starosta souhlasí, sděluje, že vše dává smysl a že peníze město má a uvolní.  

  • Vzniká studie, která se líbí městu i spolkům. Projektant Vladimír Divácký vypracovává projekt pro stavební povolení. Starosta jménem města mluví o tom, že první práce by mohly začít v říjnu 2022, v roce 2023 by mohlo být hotovo.

Město potvrzuje, že peníze má k dispozici, s rekonstrukcí počítá. 

  • Podzim 2022 – Majitel sousedního pozemku pan Králíček podává námitku (spojenou s hlukovou studií), tuto stavební úřad zamítá. 
  • Zima 2022 – stavební úřad vydává stavební povolení.
  • Leden 2023 – Majitel sousedního pozemku se odvolává ke Krajskému úřadu, projekt stojí.

Město opakuje, že peníze má a je připraveno začít s rekonstrukcí.

  • Únor 2024 – odvolání pana Králíčka KÚ zamítá, stavební řízení nabývá právní moci. 

Město opakuje, že peníze má, s rekonstrukcí počítá, deklaruje plán zahájit práce na podzim 2024 po letní sezóně. 

  • Červen 2024 – Petr Valihrach se na zastupitelstvu dotazuje (3.6.2024, čas 1:21) na aktuální stav projektu a je starostou informován, že projektant zapracoval připomínky Krajského úřadu a město nyní plánuje vypsat výběrové řízení – od něj pak “odpíchnout další časovou osu realizace (...) abychom věděli, s jakou částku musíme zakomponovat do rozpočtu, abychom mohli podpořit tuto věc, se kterou počítáme”. Lukáš Fridrich se dotazuje, s jakou částkou město počítá a od starosty zaznívá, že město počítá se sumouokolo dvaceti milionů(čas 1:31) Starosta také sděluje, že “bysme určitě něco našli i na Kraji”. 
  • Léto 2024 – město  výběrové řízení nevypsalo - vedoucí Odboru rozvoje města informuje, že díky změně majitele sousedního objektu se objevila možnost izolovat dům z vnější strany, vedoucí odboru chtěl tuto skutečnost změnit v projektu. Na schůzce s projektantem ovšem (dle sdělení projektanta) zaznělo, že veškeré změny se zpracují jako změny v průběhu stavby. 
  • Září 2024 – zastupitelé Pro Kyjov kladou otázku na stav výběrového řízení (2. 9. 2024, čas 2:03). Vedoucí Odboru rozvoje města informuje o změnách v plánovaných postupech a sděluje, že úpravy projektu žádá město po projektantovi, který přislíbil jejich zapracování ve druhé polovině roku, a “jakmile bude upraveno, vysoutěžíme a předložíme radě”.  Podle sdělení projektanta ovšem zněla dohoda tak, že se veškeré úpravy provedou formou změn během stavby. Snahu převést odpovědnost za zdržení na svou osobu považuje projektant za důvod k ukončení spolupráce na projektu, ale na naléhání architekty Černé, autorky studie, své rozhodnutí přehodnocuje.

Z vyjádření vedoucího odboru vyplývá, že město s investicí do rekonstrukce dle projektu počítá.

  • Září 2024 – starosta kandiduje do Krajského zastupitelstva JmK a ve volební kampani slibuje objekt Jančovky opravit. Radní a členka Jazzkubu Hana Bednaříková dostává za úkol uzavřít s projektantem smlouvu o stavebním dozoru.

Zdá se, že se blížíme momentu zahájení prací.

  • Říjen – krajské volby proběhly a na veřejnost se dostává informace, že se na zasedání 21. 10. 2024 rada dohodla podmínit rekonstrukci získáním dotace JmK v minimální výši 70% z požadovaných 10 milionů korun. 

Radní Hana Bednaříková není na tomto zasedání rady přítomna. 

Veřejnost i radní Bednaříková je rozhodnutím zaskočená.

  • Listopad 2024 – radní Hana Bednaříková na zasedání rady získává od starosty města příslib uvolnit na rekonstrukci 3,5 milionu korun z rozpočtu města a vysvětluje změny tím, že „město nemá peníze“. 

Vedoucí Odboru rozvoje města a projektant mají za úkol vyjmout z projektu práce, které lze za 3,5 mil. udělat – vedoucí odboru mluví o izolaci vlhkého zdiva a rekonstrukci toalet – a tyto práce samostatně vysoutěžit.

Projektant a architekt namítají, že je velmi problematické z projektu takto vyjmout dílčí etapy, jednotlivé kroky rekonstrukce jsou provázané. 

Z řad veřejnosti zaznívá obava, že dílčí opravou celá rekonstrukce skončí na mnoho let a cílového stavu nikdy nedosáhneme.  

  • Projektant je již ochoten spolupracovat pouze formou konzultace. Projekt přebírá radní Hana Bednaříková a vedoucí Odboru rozvoje města. Vracíme se o tři roky zpět.  
  • Jazzklub je silně motivován „někam do sucha“ umístit zvukovou aparaturu získanou od sponzora a na kotrmelcích kolem rekonstrukce začíná spolupracovat. 

Současné situaci nikdo – patrně kromě starosty a Rady města Kyjova – příliš nerozumí. Město ústy starosty opakovaně ujišťovalo, že peníze na rekonstrukci jsou připraveny, že výdaje spojené s bazénem neovlivní plánované investice

Těsně před zahájením prací se vše mění – s odůvodněním, že město nemá peníze kvůli ztrátám v Akvaparku. Dozvídáme se také, že „salámový“ postup rekonstrukcí je v Kyjově standardní. 

Z úst Hany Bednaříkové po jednání rady zaznívá, že ji mrzí, že se Jančovka opět stává rukojmím ve vyřizování osobních sporů. Pokud to tak opravdu je, mrzí nás to dvojnásob.

Red.

Read more