Re-use centrum má smysl i v Kyjově

Re-use centrum má smysl i v Kyjově

Re-use centrum je místo, kde lze odložit nepotřebné funkční věci, které si mohou jiní lidé zdarma či za malý poplatek vzít a dále používat. Centra existují již v mnoha českých městech – nejen v metropolích, ale též v menších obcích, jako jsou například Chrudim, Tišnov, Krnov, Třebíč, Beroun a další. V re-use centrech najdeme nejčastěji knihy, sportovní vybavení, hračky, nádobí či nábytek.

Centra jsou obvykle situována v blízkosti sběrných dvorů a modelů jejich fungování je více.  Někdy jde o službu zpoplatněnou – z vybraných peněz pak města financují například květinové záhony a městskou zeleň, jinde, například v Břeclavi, jde o službu bezplatnou. Některá města jejich provoz doplňují pravidelným zveřejňováním aktuální nabídky na sociálních sítích.

Fungování re-use centra je motivováno především snahou o předcházení vzniku odpadu a podporou cirkulární ekonomiky. Město Kyjov má již několik let vypracovaný dokument s názvem Plán odpadového hospodářství, jehož součástí je Příručka předcházení vzniku odpadu. Zde jsou pojmenovány čtyři strategické cíle odpadového hospodářství a hned první z nich zní: „Předcházení vzniku odpadu a snižování nadměrné produkce komunálních odpadů.“ Papír snese vše, ale jak konkrétně je tento cíl naplňován v Kyjově, se zatím dá říci jen s obtížemi. Jednou z možností naplnění cílů je právě vznik re-use centra, které pomáhá opětovným využitím předmětů snižovat vznik odpadu. Oporu pro vznik centra najdeme ale i v dalších bodech výše zmíněných dokumentů.

Bohužel se zatím diskuse nad touto bohulibou a vlastně i velmi jednoduchou myšlenkou táhne a zatím se nepodařilo připravit konkrétní kroky k otevření centra v Kyjově. Vzhledem k tomu, že se připravuje rekonstrukce sběrného dvora, budeme vznik re-use centra aktivně prosazovat z opozičních lavic. Pokud se nepodaří vznik centra prosadit nyní, věříme, že po volbách již na to sílu mít budeme.

Zuzka Veverková

Read more