Proč Kyjov potřebuje udržovanou zeleň a cesty k přírodě?

Zanedbané parky a Kyjovka
V rozpáleném létě je v našem městě jen několik ulic, kde se můžeme zchladit ve stínu stromů. Ani na místě přímo k tomu určeném, v městském parku, to není velká výhra. Rozbité cesty, přerostlé keře bránící ve výhledu. Náměstí je plné aut, u prudkého břehu Kyjovky můžete ze silnice pozorovat maximálně potkany, ondatry a kachny. Ostatní městské parky jsou dlouhodobě zanedbané. A upřímně – napadlo by vás do nich vůbec jít?
Kolem Kyjova jen po cyklostezkách
Podobné je to i v okolí Kyjova. V Polámaných se člověk necítí dobře, ani zde nenajde upravený prostor pro veřejnost. Cyklostezky na Skoronice a Mutěnice jsou dobře přístupné jen na kole, pro pěší velmi obtížně. Z ostatních stran je Kyjov obklopen neprostupnými poli. Vyjít z města přes trať také nejde, podchod pod kolejemi je nevábný a dráhy stejně plánují, že jej zruší. Nevadí, stejně nikam nevede. Jedinou volbou je cyklostezka na Bohuslavice, pro dobrodruhy možná pěšina do Chrastí. Stačí nám to?
Co s tím má město dělat?
Město se má starat se o svou zeleň a vytvářet prostor pro lidi. Má se aktivně zapojit do jednání s Povodím Moravy při úpravě toku Kyjovky. Má konečně realizovat dlouho plánovanou obnovu parku. Má jednat se zemědělci o obnově polních cest.
Jak to vypadá teď? Jednání s povodím tlačí kupředu především nadšenci, mluvím hlavně o Zuzce Veverkové z opoziční KDU-ČSL. Obnova parku zůstává už dlouho jen na papíře. Možnosti čerpání dotací na obnovu polních cest jsou pryč. Je to stále stejný příběh, vše se odkládá, postup je pomalý, už dlouho stagnujeme…
Proč to má město dělat?
Je to jednoduché – město s udržovanými parky, městskou zelení a dostupnou přírodou v okolí umožňuje lidem prožít lepší život. Když budeme tomuto problému konečně věnovat potřebnou pozornost, pořád ještě máme šanci vytvořit kvalitní a zdravý veřejný prostor, v němž se budeme rádi potkávat. Můžeme vytvořit místa, kde bude živo, kam se budou chtít mladí opravdu vracet a kde budou chtít žít. Více návštěvníků, turistů, více akcí organizovaných samotnými občany města. Více peněz do městské pokladny a místním obchodníkům. A v důsledku snad i zmírnění dopravy.
Budu se opakovat, ale v jiných městech srovnatelné velikosti se probudili. A je to vidět. Probudíme se v Kyjově taky?
Lukáš Fridrich, zastupitel za sdružení Pro Kyjov