Pravidla vzniku parkovacích míst

Pravidla vzniku parkovacích míst

S potěšením sdílíme informaci, že rada přijala návrh pravidel pro užívání městských pozemků, která navrhla Komise výstavby a urbanismu v reakci na zřízení parkovacího místa na pozemku města před domem starosty. Povolení vybudovat zpevněnou plochu s funkcí parkování bylo uděleno do té doby nikdy nepoužitým postupem

Rada města se v únoru 2025 tématem zabývala a v zápisu ze zasedání 17. 2. 2025 informuje, že „odsouhlasila základní parametry a podmínky Pravidel pro užívání pozemků ve vlastnictví města Kyjova a pověřuje majetkoprávní odbor MÚ Kyjov, aby do příští schůze RM dopracoval návrhy smluv, které budou v souvislosti s těmito Pravidly užívány, tak aby vše mohlo být schváleno“. 

Materiál pro Radu města Kyjova č. RM68/3 uvádí, že “by měly být řešeny všechny v minulosti zpevněné plochy na obecních pozemcích. Před striktním ustanovením o odstranění všech ploch dává MS přednost individuálnímu posouzení v intencích současných pravidel.

Považujeme to za velmi dobrou zprávu a přínos ke zpřehlednění a narovnání podmínek pro všechny občany v Kyjově. Jak se v tomto ohledu postaví aparát města k parkování před domem starosty, budeme sledovat. 

Z navržených pravidel Odbor rozvoje města nakonec odstranil jeden bod ve znění: 

V případě, že Rada města udělí výjimku nad rámec těchto pravidel nebo v rozporu s doporučením KVU nebo KŽP, zdůvodní udělení této výjimky písemně v zápisu z jednání.” 

Proč se tak stalo, nevíme. Budeme se ptát. Chceme, aby pravidla byla závazná a výjimky byly vždy zdůvodněny. 

Pro úplnost zde uvádíme pravidla ve znění předloženém a schváleném Radou města: 

  1. Město Kyjov vybudování zpevněné plochy za předpokládaným účelem parkování na pozemku města (např. travnatý pás) obecně nepovoluje.
  2. Ve zrevitalizovaných ulicích nelze vybudování zpevněné plochy na pozemku města povolit, výjimky nebudou udělovány.  
  3. Souhlas lze udělit pouze v případě, že žadatel doloží, že na jeho pozemku není prostor pro vybudování zpevněné plochy s funkcí parkovacího místa (včetně např. prostoru předzahrádky na pozemku majitele či prostoru za průjezdem). O tento souhlas mohou zažádat pouze majitelé rodinných domů, netýká se bytových domů a provozoven a mohou žádat o vybudování pouze jedné zpevněné plochy.
  4. Plocha bude provedena ze zasakovací dlažby.
  5. Jedná se o zpevněnou plochu, ne parkovací místo.
  6. Oprávnění k užití pozemku bude na základě uzavřené smlouvy, o jejíž uzavření rozhoduje RM vždy po předchozím vyjádření KVU, případně KŽP, pokud se bude jednat o zásah do veřejné zeleně. (vzor smlouvy). 
  7. Při zjištění existence zpevněné plochy za účelem parkování na pozemku města vybudovaného bez povolení města, bude městem vyžadováno její odstranění.
  8. V případě udělení povolení k vybudování zpevněné plochy je stanoven jednorázový poplatek, zpevněná plocha je považováno nadále za veřejný prostor, nikoli prostor vyhrazený. 
  9. Vybudování místa hradí žadatel s vědomím, že bude-li v budoucnu ulice revitalizována, může být zpevněná plocha bez finanční náhrady zrušena.
  10. V případě dočasného místa bude termín jeho odstranění stanoven písemně.
  11. U dočasných míst povolených bez termínu odstranění si město vyhrazuje právo místo kdykoliv odstranit na své náklady.
red.

Read more