Pavel Berka

Proto jsme se jako zastupitelé za KDU-ČSL společně s našimi kolegyněmi a kolegy z Pro Kyjov rozhodli pravidelně vás seznamovat s tím, co pro Kyjov děláme, jaké vize rozvoje města nabízíme a jak řešíme problémy, s nimiž se na nás obracíte. I když nejsme součástí vedení města, dokážeme odvést mnohé důležité, ne však příliš viditelné, práce ve výborech a komisích, kterých jsme členy.
Jedním z důvodů, proč lidé Kyjov opouští, je, kromě nedostatku pracovních příležitostí, také nedostatek dostupného bydlení. Jsme přesvědčeni, že do obou oblastí musí promyšleně vstupovat nejen soukromí investoři, ale i město. Jedinečnou příležitost představuje lokalita bývalé kyjovské mlékárny, která si zaslouží opravdovou veřejnou soutěž, urbanistickou koncepci vzešlou z diskuse s obyvateli. Rychlou a kvalitní realizaci tohoto projektu považujeme za zcela klíčovou!
Nikdo nechce žít ve městě, které se v létě stává rozpálenou výhní. Proto považujeme za nezbytné věnovat pozornost zmírňování dopadů klimatické změny po vzoru obcí, kde už funguje řada zajímavých adaptačních opatření. Trvalá a promyšlená péče o krajinu i městské prostředí povede k tomu, že se nám všem bude v Kyjově lépe žít.
Jedním z konkrétních kroků, který lze provést poměrně snadno, je revitalizace vodního toku Kyjovky. Výsledkem bude nejen funkční prvek spoluutvářející zdejší mikroklima, ale také esteticky hodnotná součást města, která poslouží jako volnočasová a relaxační zóna.
S předchozími tématy se pojí i otázka bezpečnosti ve městě, která v posledních měsících rezonovala ve veřejné diskusi a která ukázala žalostný stav některých zásadních oblastí služeb, které má zajišťovat samospráva obce. Represe a tvrdý přístup není dlouhodobě funkční a udržitelné řešení. Neobejdeme se bez odpovídající preventivní činnosti a navazujících sociálních služeb, v nichž má Kyjov nemalé rezervy.
Revizi také vyžaduje bezpečnost pohybu po veřejných komunikacích. S nárůstem automobilové dopravy se v Kyjově vytvořilo několik problematických uzlů, které bez koncepčního řešení znemožňují plynulý a bezpečný průchod i průjezd městem. Celé komplikované dopravní situaci by jistě prospěla také podpora cyklistů, aby se po našem městě mohli pohybovat komfortně a bezpečně i s dětmi. Trendem v řadě dalších měst, který bychom rádi přenesli i do Kyjova, je třeba i zřizování stezek a chodníků pro smíšený pohyb chodců a cyklistů.
Často se dnes skloňuje potřeba komunikace. Ale komunikace není jen příležitostné setkání s občany či možnost vyjádřit svůj názor na sociálních sítích či na setkání zastupitelstva města. Neméně důležitá je také komunikace s městským úřadem v jednotlivých agendách, které město zajišťuje. K tomu má sloužit portál občana, který umožní vyřídit si co nejvíce záležitostí z pohodlí domova. Při osobním jednání pak budou moci naši specialisté věnovat dostatek péče a pozornosti těm nejpotřebnějším.
Víme, že vzletnými a líbivými slovíčky se samo nic nezmění. Aby ale Kyjov mohl vykročit ze strnulosti, v níž se ocitl, potřebují jeho obyvatelé kvalitní informace. Teprve na jejich základě se mohou rozhodnout, jakou budoucnost pro sebe a své děti chtějí. A takové informace vám chceme pravidelně nabízet. Těšíme se na naši společnou komunikaci.
A „Proč Kyjov“?
Protože víme, že Kyjov má na víc!