Nekácejte zbytečně, doporučila Komise životního prostředí

Nekácejte zbytečně, doporučila Komise životního prostředí
Hlavním tématem březnového jednání Komise životního prostředí byla rekonstrukce sálu klubu v Nětčicích. Během únorového projednání přímo na místě se totiž ukázalo, že práce na rozsáhlé rekonstrukci sálu se dotknou šesti velkých stromů, které zde rostou.

Jedná se o čtyři přibližně stoleté jírovce maďaly, lidově kaštany, a dvě lípy. Z posouzení stromů odborníkem vyplývá, že kromě jedné lípy, ze které je nyní torzo, jsou všechny ostatní stromy v dobré kondici, jsou vitální a mají dobrou perspektivu do budoucna. 

Původní návrh počítal s tím, že dva kaštany v blízkosti vstupu do sálu budou před zahájením rekonstrukce pokáceny. Při projednávání na místě v únoru jsme se v komisi ŽP shodli, že s tímto záměrem nesouhlasíme a že  zajistíme návrh postupu pro zachování pěti zdravých stromů.

Na březnové jednání komise ŽP jsme pozvali arboristu, který se zabývá ochranou stromů během staveb. Odborník odhadl hodnotu stromů v řádu několika stovek tisíc korun za každý jednotlivý strom a vysvětlil, že je mimořádně důležité takovéto stromy udržet v městském prostředí. Vzrostlé stromy fungují jako klimatizační jednotky, které velmi účinně ochlazují a zvlhčují vzduch ve svém okolí, navíc mají nemalou  estetickou i historickou hodnotu. Arborista doporučil tři základní opatření: 

1. Maximální opatrnost při výkopových pracích v okolí stromů, aby nedošlo ke zbytečnému přetnutí kořenů. Zde se kromě ruční práce při výkopech používá moderní technologie air spade, která šetrně obnaží kořenový systém a umožní dohledat všechny kořeny. 

2. Zabezpečení kmenů stromů během prací pevnou ochranou tak, aby nedošlo k mechanickému poškození kůry a kmene stromu. 

3. Zajištění opětovné propustnosti půdy okolo stromů po dokončení rekonstrukce, protože během staveb dochází k mimořádně velkému zhutnění půdy kvůli pohybu těžkých strojů a následně bývá často volná plocha vysypána mlatovou vrstvou, která při nevhodném složení není propustná. Proto bude zapotřebí půdu prokypřit a na povrch použít štěrk o přesně určených frakcích. 

Tato doporučení jsme spolu s detailnějším postupem  připravili jako návrh usnesení pro Radu města Kyjova, pro kterou naše komise funguje jako poradní orgán. Pokud bude vedení města tento návrh akceptovat a bude ochotné k nákladům na rekonstrukci sálu Jančovky uvolnit ještě finance potřebné pro realizaci výše popsaných opatření, máme vysokou šanci na zachování  krásných velkých stromů. 

Bez nich by Jančovka s celým okolím přišla nejen o stín a chládek v horkém létě, ale o svého jedinečného genia loci.

Zuzana Veverková, členka komise životního prostředí za KDU ČSL

Read more