Napsali jste nám: kvalita života

Rádi bychom se s vámi podělili o dopis našeho čtenáře, jehož zaujala informace o indexu kvality života prezentovaném na webu společnosti Obce v datech, s.r.o., a umístění Kyjova v tomto žebříčku:
„ (…) jsem kriticky laděný k vedení Kyjova a jeho prezentaci starostou a místostarostou a nadzdvihlo mne poslední facebookové vystoupení Daniela Čmelíka o tom, jak se nám v Kyjově dobře žije (no, jemu asi jo). (…) Jak to, že Kyjov nic nedělá pro rozvoj bydlení v Kyjově (o bývalé mlékárně nemluvě), když například chátrá neobydlený dům na rohu Jungmannovy ulice, vedle městského úřadu. Prý na rekonstrukci nejsou peníze, zatímco na prodělečné ‘Františkovy lázně’ musely a musí být. Držím vám palce.“
Za dopis i za podporu děkujeme. K otázce spojené s bydlením ve městě se vrátíme v samostatném příspěvku, pro tuto chvíli se zastavme u hodnocení kvality života ve městě.
S jakýmkoli souhrnným indexem je to podobné jako se školními známkami a vůbec všemi průměry. Dokud se jim nepodíváme „na střívka“, můžeme je interpretovat podle našich potřeb. Jak praví klasik, „když sním celou husu a vy nic, snědli jsme oba půl husy“.
Kdybychom měli výstupy s nadsázkou shrnout do jedné věty, mohli bychom říct, že Kyjov je vylidňující se město plné zdravých lidí bez exekucí sdružených do mnoha spolků, místo bez hracích automatů, ležící v nepříliš zdravém životním prostředí, plném lékáren, bankomatů, marketů a škol, město s nic moc pracovními příležitostmi a dražším bydlením.
A teď vážně.
Obec se v celkovém hodnocení umístila na 21.-40. místě v republice. Kyjov je hodnocen ve třech hlavních oblastech: zdraví a životní prostředí (8,1 bodu), materiální zabezpečení a vzdělání (4,7 bodu), vztahy a služby (4,7 bodu).
Při četbě pořadí je třeba mít na paměti, že vždy platí model „první je nejlepší“, tedy čím je pořadí vyšší, tím je výsledek horší.
Hned první informace napoví, že máme kladné body hlavně díky tomu, že u nás žijí docela zdraví lidé, máme dostatek lékařů, nemocnic a hlavně lékáren. V těchto ukazatelích jsme na vrcholu žebříčků, například v počtu lékáren jsme na 4. místě celorepublikově a na 2. místě v Jihomoravském kraji. Ale hned tento první “průměr” nám kazí fakt, že ve znečištění ovzduší jsme na 164. místě v ČR, v celkové ploše chráněných území v okolí města na 163. místě. A v počtu firem, které znečišťují životního prostředí v okruhu 30 kilometrů od obce, jsme na 93. místě.
I v tom nejlepším dosaženém výsledku se nám tedy nabízí možnost interpretovat získané body podle svého naturelu a vypíchnout to či ono.
V dalších oblastech si vedeme o něco hůře. V oblasti týkající se ekonomických faktorů vidíme, že u podílu nezaměstnaných osob mezi 15-64 roky je Kyjov 166. v republice, v celkové nabídce pracovních příležitostí na 99. místě a v případě nabídky volných pracovních pozic na místním Úřadu práce dokonce jsme až 147. Dalším faktorem, který tuto druhou hodnocenou oblast nevylepšuje, je dostupnost bydlení, kde jsme na 104. místě.
Naopak dobře si Kyjovjáci vedou v počtu osob zatížených exekucemi – toto hodnocení nám celkový index významně zlepšuje. Mateřských, základních škol (39. a 10. místo) a také supermarketů a bankomatů máme dost (66. a 57. místo v ČR), zato na pivo si tady moc nezajdete (122. místo, pravda, tady mají velká města rozhodně výhodu). Hodně kulháme v oblasti kvality železniční dopravy (zde jsme 109. a jsme hodnocení jen jedním bodem).
V posledním balíku si výborně si vedeme v oblasti spolkových aktivit (v počtu spolků a zájmových sdružení se sídlem v Kyjově jsme 33. v republice), v zájmu o volby (Kyjovjáci volit chodí), a také v tom, že Kyjov je rozhodně ve srovnání se zbytkem republiky místem bezpečným.
Závažným problémem, na který se snažíme dlouhodobě upozorňovat a občasné ho zjevně také vnímají, je rozdíl počtu přistěhovalých a vystěhovalých obyvatel ve věku do 34 let. Zde jsme na 118. místě a index celkového přírůstku ukazuje, že se město opravdu vylidňuje.
Otázka, kterou si zbývá položit, zní: Kterou z výše uvedených oblastí může reálně svou prací měnit vedení města?
Zdraví občanů a jejich ekonomická příčetnost, ani fakt, že máme ve městě krajskou nemocnici, zásluhou vedení není. Ani současného, ani budoucího.
Naše priority jsou jasné: zlepšit dostupnost bydlení, podpořit možnosti pracovního uplatnění, zlepšit kvalitu veřejného prostoru a životního prostředí ve smyslu důrazu na ekologii intravilánu i extravilánu. A víc se lidem do života neplést.
Red.